Slider
 

 

VÍTÁ VÁS HORSKÁ OBEC ZDOBNICE


Obec Zdobnice leží ve východních Čechách v údolí stejnojmenné říčky mezi lyžařskými středisky Říčky a Deštné v Orlických horách v nadmořské výšce 605 m. 

Historie a založení obce

Rozsáhlé, zalesněné a neosídlené území okolo dnešní obce Zdobnice patřilo od nepaměti českému králi. Koncem 13. století se stalo majetkem pánů z Drnholce, kteří získali rychnovské panství do svého vlastnictví. Na přelomu 15. a 16. století převzal tento majetek mocný rod Pernštejnů.

Počátek psané historie obce Zdobnice – německy původně Wrobnitz, následně Stobnitz a později Stiebnitz (v místním nářečí „Stiemms“), jejíž název je shodný s řekou protékající obcí, spadá na přelom 16. a 17. století, i když farní kronika uvádí nedoloženě rok 1500.

V polovině 16. století byli vrchností povoláváni do Orlických hor němečtí kolonisté v souvislosti s potřebou pracovních sil pro dřevařství, sklářství, hornictví a rozvíjející se řemesla, kteří přicházeli z oblasti Tyrol, Salzburgu, Krkonoš i Kladska, aby zde káceli stromy a zavedli řemeslnou výrobu...

Více o historii ZDE

 

 

Současnost

 Dnes v obci žije trvale 194 obyvatel z toho je 40 dětí. Průměrný věk obyvatel je 40 let.

Současné katastrální území zahrnuje bývalé obce Kunčina Ves, Kačerov, Souvlastní, Malou a Velkou Zdobnici. Převážná část obce je v Chráněné krajinné oblasti Orlické hory a má vysloveně rekreační charakter. V obci je 245 soukromých rekreačních chat a chalup a 21 penzionů a rekreačních zařízení. Ubytování v soukromí je poskytováno v šesti objektech.

V obci jsou vhodné podmínky pro turistiku a cykloturistiku. Krásná příroda láká návštěvníky a houbaře k procházkám i v období mimo hlavní sezonu.

V nedalekém okolí jsou známé zámky - Opočno, Častolovice, Rychnov nad Kněžnou, Nové Město nad Metují, Doudleby nad Orlicí a opevnění - Dobrošov a Hanička. V obci jsou tři vleky pro sjezdové lyžování a výborné podmínky pro běžkaře.Návštěvu naší obce doporučujeme každému, kdo hledá klid a odpočinek od každodenního shonu.

 

  

 

  

 

  

 

 

 

 

 

 

MAPA

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie

Fotogalerie z okolí obce Zdobnice

 

Fotogalerie Zdobnice a okolí

Doporučujeme navštívit

Lyžařská střediska SKICENTRUM:

 skicentrum ZDOBNICE

SKI CENTRUM ZDOBNICE

 

      

 

Počasí

Aktuální předpověď počasí na dnes a zítra:

Počasí radar